شنبه - چهارشنبه17:00-20:00 , پنجشنبه : 08:00-11:00شماره های تماس :011-33367082 و 33353788-011آدرس : ساری، بلوار امیر مازندرانی، مجتمع سینا، طبقه سوم، واحد 18


سوالات متداول کاربران

در این قسمت به سوالات متداول کاربران رسیدگی می شود. پیشنهاد می شود اگر سوالی درباره مطب دارید، ابتدا این قسمت را مطالعه فرمائیدسپس با مطب تماس برقرار نمائید.

 • نحوه کار مرکز؟
 • بیمه های تحت پوشش؟
 • ساعات مراجعه؟
 • تجهیزات مرکز؟
نحوه کار مرکز؟

گرفتن نوبت از طریق تماس تلفنی یا از طریق سایت ،سپس مراجعه حضوری سروقت و ویزیت توسط پزشک

بیمه های تحت پوشش؟

مطب تخصصی کودکان خانم دکتر فاطمه خادم طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی، سلامت، نیروهای مسلح، بیمه ایران، بیمه دانا و همچنین پزشک خانواده می باشد

ساعات مراجعه؟

شنبه تا چهارشنبه 17:00 عصر الی 20:00 عصر

پنجشنبه : 08:00 صبح الی 11:00 صبح 

تجهیزات مرکز؟

تجهیزات شامل اکسیژن ،دستگاه نبولایزر (بخور استنشاقی)، دستگاه سوراخ کردن گوش می‌باشد


در این قسمت به سوالات متداول کاربران در مورد بیماری های کودکان و نوزادان پاسخ داده می شود.
 • نوزاد ۳ روزه‌ای دارم که سینه‌های او متورم و برجسته است، آیا باید بوسیله دوشیدن آن را به صورت طبیعی برگرداند؟
 • شیرخوار سه ماهه‌ای دارم که اغلب سکسکه می‌کند، علت سکسکه چیست و چه باید کرد ؟
 • سلام، لطفا بفرمایید آیا لازم است برای رشد بهتر موی سر بچه‌ها، در سن دو سالگی موی سر آنها اصلاح شود ؟ و اگر لازم است، به وسیله‌ی تیغ و یا ماشین باید اصلاح صورت بگیرد ؟ متشکرم.
 • کودک 3 ساله‌ای دارم که هنگام سوار شدن در ماشین دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شود. برای پیشگیری از این حالت چه کاری می‌توانم انجام دهم ؟
 • پسری پنج ساله دارم که چند روزی او را در منزل خواهرم گذاشتم. خواهرم متوجه شد او دختر خاله اش را به داخل کمد برده و از او می‌خواهد شلوارش را پایین بیاورد و حتی برایش توضیح می‌دهد که خوشت می‌آید. لطفا اگر امکان دارد، من را راهنمایی کنید.
 • نوزاد ۲۰ روزه‌ای دارم که با شیر مادر تغذیه می‌شود، از کجا بفهمم شیر به مقدار کافی دریافت می‌کند؟
 • شیرخوار ۴ ماهه‌ای دارم که او را از شیر خودم تغذیه می‌کنم. ۲ ماه دیگر به دلیل پایان یافتن مرخصی‌ام او را باید نزد پرستار بگذارم برای اینکه نمی‌خواهم از شیر خشک استفاده کنم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
 • چرا نباید از شیشه پستانک استفاده کنیم؟
 • پسری یکسال و یازده ماهه دارم که ناخنش را خیلی می‌جود چه کارکنم این عادتش برطرف شود؟
 • پسری ۴ساله دارم که درست نمی‌تواند صحبت کندو بسیاری از حروف را اشتباه تلفظ می‌کند مثل ک خ ر ف و جمله‌سازیش هم ضعیف است، راهنمایی‌ام کنید.
 • پسر دو ساله و نیمه‌ای دارم که خوب کلمات را نمی‌گوید. لطفا راهنمایی‌ام کنید و ابزار کمکی پیشنهاد بدهید. گفتاردرمانی هم می‌رود، بهتر شده اما هنوز روان حرف نمی‌زند می‌خواستم بدانم مشکلش برطرف می‌شود؟
 • پسری 2 ساله دارم که به شدت به پدرش وابسته است. طوری که وقتی با پدرش هست با من کاری ندارد وقتی با بچه‌های هم سن و سالش هست با آن‌ها بازی نمی‌کند و دست پدرش رامی‌گیرد و با اوبازی می‌کند. چه کارکنیم تا وابستگی‌اش کمتر شود؟
 • دختر۳ سال ونیمه‌ای دارم که هیچ علاقه‌ای به برنامه‌های کودک ندارد. خصوصا به برنامه‌های کارتونی، زیاد هم به اسباب بازی علاقه نشان نمی‌دهد. باتوجه به اینکه من همیشه وقت سرگرم کردن او را ندارم لطفا یک راه خوب پیشنهادکنید.
 • پسر ۲ ساله‌ای دارم که خیلی لجبازی می‌کند و براى این‌که به خواسته‌اش برسد جیغ می‌کشد پا‌هایش را به زمین می‌کوبد و از همه مهم‌تر سرش را به زمین می‌زند و تف می‌کند. می‌خواهم بدانم چه رفتاری داشته باشیم و در ضمن ۲ فروردین صاحب یک فرزند دیگر هم شده‌ایم.
 • دختر ۶ ساله‌ای دارم که کارهای اشتباه خودش را به دوستانش نسبت می‌دهد، در ضمن خجالتی هم هست، راهنمایی‌ام کنید.
 • سال گذشته یک سقط داشتم. قلب جنین تشکیل شده بود ولی در ٨ هفتگی جنین مرد. علت سقط چیست و آیا ممکن هست دوباره سقط داشته باشم؟
 • خانمی ۲۴ ساله هستم و می‌خواهم صاحب فرزند شوم. به دلیل اینکه جوش می‌زنم از قرص آکنوسان استفاده می‌کنم. از چه موقع باید مصرف قرص را قطع کنم تا باردار شوم؟
 • سلام پسری 15 ماهه دارم که تمایلی به غذا خوردن نداره فقط شیر منو میخوره غذا تو دهنش میزاری میریزه بیرون چیکار کنم؟
 • من یک نوزاد ۱۵ روزه دارم که از ۶ روزگی به تجویز پزشک قطره آد را شروع کردم اما امروز فهمیدم که در طی یک هفته نصف شیشه دارو خالی شده و بعد از بررسی متوجه شدم که من بیش از میزان ۲۰ قطره به کودکم میخوراندم والان به شدت نگرانم،در ضمن پوست نوزادم پوسته پوسته شده اما من بیشتر نگران کلیه و چشم و بافت های نرم بدنش هستم،یعنی من به نوزادم آسیب رساندم؟
 • سلام دخترم۲۲ماهست اشتهاش کم بوددکترویتامکس بهش دادداروش داره تمام میشه دوباره بدم بهش اشکالی داره
 • سلام نوزاد پسر ۲۳ روزه دارم دوهفته ای هست که هردوسه روز یک بار مدفوع میکند خیلی هم به خودش فشار می آورد و زور میزند میخواستم بدونم آیا طبیعیه یا مشکلی داره
نوزاد ۳ روزه‌ای دارم که سینه‌های او متورم و برجسته است، آیا باید بوسیله دوشیدن آن را به صورت طبیعی برگرداند؟

خیر دوشیدن توصیه نمی شود تورم سینه ها به خاطر هورمونهای مادری هست که دربدن نوزاد هست وبعد چند هفته برطرف میشود دوشیدن باعث عفونت شده وبه هیچ وجه توصیه نمی‌شود

شیرخوار سه ماهه‌ای دارم که اغلب سکسکه می‌کند، علت سکسکه چیست و چه باید کرد ؟

اگه به مقدار کم باشد مشکلی نیست ولی اگه به دفعات ‌مدت طولانی سکسکه می‌کند می‌تواند به علل زیر باشد

ریفلاکس معده به مری
پرخوری
قورت دادن حجم زیادی هوا
حساسیت مثل آسم
آلودگی هوا
کاهش دما
که درمان بستگی به علت ایجاد آن دارد که براساس آن باید صورت گیرد

سلام، لطفا بفرمایید آیا لازم است برای رشد بهتر موی سر بچه‌ها، در سن دو سالگی موی سر آنها اصلاح شود ؟ و اگر لازم است، به وسیله‌ی تیغ و یا ماشین باید اصلاح صورت بگیرد ؟ متشکرم.

تراشیدن موی سر توصیه نمی‌شود وهیچ تاثیری در رشد موی کودک ندارد

کودک 3 ساله‌ای دارم که هنگام سوار شدن در ماشین دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شود. برای پیشگیری از این حالت چه کاری می‌توانم انجام دهم ؟

این تهوع ‌استفراغ به دلیل بیماری حرکت می‌باشد که درکودکان زیر ۲سال از دیمن هیدرینات می‌توان استفاده کرد ودرکودکان‌بزرگ‌تر دیفن هیدرامین توصیه میشود

پسری پنج ساله دارم که چند روزی او را در منزل خواهرم گذاشتم. خواهرم متوجه شد او دختر خاله اش را به داخل کمد برده و از او می‌خواهد شلوارش را پایین بیاورد و حتی برایش توضیح می‌دهد که خوشت می‌آید. لطفا اگر امکان دارد، من را راهنمایی کنید.

تصوري كه كودك از دستكاري و يا نگاه كردن به آلت جنسي كودك ديگر دارد با تصور بزرگتر ها از اين مسئله تفاوت زيادي دارد. اين رفتارها بيش از آنكه جنبه جنسي داشته باشد، جنبه كنجكاوي دارد. دستكاري آلت تناسلي و كنجكاوي فرزندان براي شناخت اين عضو از بدن را بايد از مقوله مسايل جنسي جدا نمود. معمولاً اين گونه رفتارها، از ديد كودكي در سن و سالي كه بدان اشاره نموديد جنبه اخلاقي ندارد؛ لذا هر گونه برخورد نسنجيده اي ممكن است سبب گيجي او شده و موجبات احساس گناه و افسردگي وي را فراهم سازد. مهمتر از همه اينكه ممكن است پس از اين برخورد نادرست، براي پرسش ها و ابهام هاي جنسي خود به ديگراني مراجعه كند كه يا به دليل ناآگاهي و يا غرض ورزي ، اطلاعات نادرستي در زمينه مسائل جنسي به او منتقل نمايند كه درنتيجه آن، در آينده وي را با مشكلاتي مواجه خواهد ساخت (البته اين رفتار ها چنانچه كنترل نشود مي تواند زمينه انحراف جنسي كودك را در آينده فراهم سازد پس بايد با بكار گيري روش ها مناسب سعي در تغيير رفتار كودك داشته باشيد).

نوزاد ۲۰ روزه‌ای دارم که با شیر مادر تغذیه می‌شود، از کجا بفهمم شیر به مقدار کافی دریافت می‌کند؟

اگر‌ دفعات ادار نوزاد روزی ۵یا۶نوبت باشد وهم چنین افزایش وزن به میزان روزی ۲۰تا۳۰گرم باشد نشانه کفایت شیر مادر هست

شیرخوار ۴ ماهه‌ای دارم که او را از شیر خودم تغذیه می‌کنم. ۲ ماه دیگر به دلیل پایان یافتن مرخصی‌ام او را باید نزد پرستار بگذارم برای اینکه نمی‌خواهم از شیر خشک استفاده کنم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

در شروع 6ماهگی میشود تغذیه کمکی را شروع کرد وهم چنین مادر می‌تواند شیر خودش را بدوشد ودر یخچال به مدت ۲روز یا فریزر به مدت ۳ماه نگه داری کند

چرا نباید از شیشه پستانک استفاده کنیم؟

شیشه پستانک توصیه نمی‌شودزیرا باعث موارد زیر میشود

۱-اشکال درگرفتن صحیح پستان
۲-رشد نامناسب دندان ها
۳-کاهش تولید شیر مادر
۴-افزایش احتمال ابتلای شیرخوار به عفونت مکرر گوش واسهال
۵-پوسیدگی دندان

پسری یکسال و یازده ماهه دارم که ناخنش را خیلی می‌جود چه کارکنم این عادتش برطرف شود؟

جویدن ناخن بیش‌تر به علت استرس ‌و اضطراب می‌باشد توصیه میشود به جای تذکر مستقیم حواس کودک را پرت کنید و از خمیر بازی / و اسباب بازی‌هایی که با دست انجام میشود استفاده شود

پسری ۴ساله دارم که درست نمی‌تواند صحبت کندو بسیاری از حروف را اشتباه تلفظ می‌کند مثل ک خ ر ف و جمله‌سازیش هم ضعیف است، راهنمایی‌ام کنید.

در خصوص این پسر ۴ساله توصیه میشود که حتما معاینه گوش توسط پزشک کودکان انجام ودر صورت صلاحدید نوار گوش انجام شود
درضمن بسته به وضعیت نوار گوش گفتار درمانی توصیه میشود.

پسر دو ساله و نیمه‌ای دارم که خوب کلمات را نمی‌گوید. لطفا راهنمایی‌ام کنید و ابزار کمکی پیشنهاد بدهید. گفتاردرمانی هم می‌رود، بهتر شده اما هنوز روان حرف نمی‌زند می‌خواستم بدانم مشکلش برطرف می‌شود؟

کودکان در ۱۸ماهگی قادر به گفتن ۶کلمه هستند ودر ۲سالگی می‌توانند جملات ۲کلمه ای را بیان کنند .اگر تاخیری دراین مسئله هست باید معاینه گوش انجام شده ‌سپس نوار گوش انجام شود تا در صورت مشکل در شنوایی این مسئله حل شود ، مراجعه به گفتار درمان هم در رشد گفتاری کودک کمک کننده است

پسری 2 ساله دارم که به شدت به پدرش وابسته است. طوری که وقتی با پدرش هست با من کاری ندارد وقتی با بچه‌های هم سن و سالش هست با آن‌ها بازی نمی‌کند و دست پدرش رامی‌گیرد و با اوبازی می‌کند. چه کارکنیم تا وابستگی‌اش کمتر شود؟

این کودک دچار اضطراب جدایی هست که اگر شدت آن خیلی زیاد هست با روانپزشک اطفال مشورت شود
در غیر اینصورت اگر کارهای خود را مستقل انجام داد ،به تنهایی به رختخواب رفت و….او را تشویق کنید
‌انتظار نداشته باشید کودک شما یک شبه عوض شود

دختر۳ سال ونیمه‌ای دارم که هیچ علاقه‌ای به برنامه‌های کودک ندارد. خصوصا به برنامه‌های کارتونی، زیاد هم به اسباب بازی علاقه نشان نمی‌دهد. باتوجه به اینکه من همیشه وقت سرگرم کردن او را ندارم لطفا یک راه خوب پیشنهادکنید.

دلیل این امر این است که شاید مساله این نیست که کودک شما چه تعداد اسباب‌بازی دارد، بلکه باید دید که آیا این اسباب‌بازی‌ها برای کودک مناسب هستند یا خیر

پسر ۲ ساله‌ای دارم که خیلی لجبازی می‌کند و براى این‌که به خواسته‌اش برسد جیغ می‌کشد پا‌هایش را به زمین می‌کوبد و از همه مهم‌تر سرش را به زمین می‌زند و تف می‌کند. می‌خواهم بدانم چه رفتاری داشته باشیم و در ضمن ۲ فروردین صاحب یک فرزند دیگر هم شده‌ایم.

درخصوص لجبازی کودکان بهترین راه بی توجهی هست تا جایی که به خودش آسیب نرساند ،ولی وقتی به خودش آسیب میرساند باید او را محکم بغل کرده ومانع آسیب رسانی شوید
در ضمن توجه ومحبت بیش‌تر و‌شرکت دادن او در کارهای کودک کوچکتر موجب بهبود روابط میشود

دختر ۶ ساله‌ای دارم که کارهای اشتباه خودش را به دوستانش نسبت می‌دهد، در ضمن خجالتی هم هست، راهنمایی‌ام کنید.

علت این کار اعتماد به نفس پایین هست واینکه می ترسد تنبیه شود
توصیه میشود برای اشتباهاتی که انجام می‌دهد زیاد او راسرزنش نکنید وبا او روابط دوستانه داشته باشید

سال گذشته یک سقط داشتم. قلب جنین تشکیل شده بود ولی در ٨ هفتگی جنین مرد. علت سقط چیست و آیا ممکن هست دوباره سقط داشته باشم؟

علل سقط شامل موارد زیر است:
اختلال کروموزومی
مشکل تیروئیدی
دیابت مادر
اختلال سیستم ایمنی
اختلال رحمی یا نارسایی رحمی
اختلال انعقاد خون
در ضمن مشاوره ژنتیک هم کمک کننده است

خانمی ۲۴ ساله هستم و می‌خواهم صاحب فرزند شوم. به دلیل اینکه جوش می‌زنم از قرص آکنوسان استفاده می‌کنم. از چه موقع باید مصرف قرص را قطع کنم تا باردار شوم؟

بعد قطع دارو تا ۶ماه باید از بارداری خودداری کنید

سلام پسری 15 ماهه دارم که تمایلی به غذا خوردن نداره فقط شیر منو میخوره غذا تو دهنش میزاری میریزه بیرون چیکار کنم؟

تغذیه کمکی از 6ماهگی با فرنی ،سوپ ‌و حریره بادام شروع میشود وبه تدریج کودک باید یاد بگیرد که غذاهای سفت تر را بخورد ،در یکسالگی کودک قادر به خوردن غذای سر سفره هست .به کودک غذاهای باقوام شل بدهید وبا حجم کم وبه تدریج غذاهای سفت تر وبا میزان بیش‌تر بدهید

من یک نوزاد ۱۵ روزه دارم که از ۶ روزگی به تجویز پزشک قطره آد را شروع کردم اما امروز فهمیدم که در طی یک هفته نصف شیشه دارو خالی شده و بعد از بررسی متوجه شدم که من بیش از میزان ۲۰ قطره به کودکم میخوراندم والان به شدت نگرانم،در ضمن پوست نوزادم پوسته پوسته شده اما من بیشتر نگران کلیه و چشم و بافت های نرم بدنش هستم،یعنی من به نوزادم آسیب رساندم؟

توصیه میشود یک آزمایش خون بدهید تا سطح ویتامین د مشخص شود ‌اگر در سطح سمی نبود تا ۲ماه از دادن قطره حذر کنید ومجدد سطح اون اندازه گیری شود
درمواردی که سطح آن در محدوده سمی هست نیاز به دارو درمانی هست

سلام دخترم۲۲ماهست اشتهاش کم بوددکترویتامکس بهش دادداروش داره تمام میشه دوباره بدم بهش اشکالی داره

به علت وجود سیپروهپتادین توصیه میشود که مکرر استفاده نشود

سلام نوزاد پسر ۲۳ روزه دارم دوهفته ای هست که هردوسه روز یک بار مدفوع میکند خیلی هم به خودش فشار می آورد و زور میزند میخواستم بدونم آیا طبیعیه یا مشکلی داره

اگر قوام مدفوع نرم باشد وسفت نباشد وبه‌ویژه نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند مشکلی نیست
ولی اگر قوام مدفوع سفت باشد وبه زور دفع انجام میشه می‌تواند به علت مشکل تیروئیدی ‌یکسری اختلالات ساختمانی روده باشد که باید بررسی شود

آخرین اخبار

مطب تخصصی کودکان خانم دکتر فاطمه خادم

مطب تخصصی کودکان خانم دکتر فاطمه خادم
دارای کادری مجرب و حرفه ای در زمینه های کودکان و نوزادان

آدرس : ساری، بلوار امیر مازندرانی، مجتمع سینا، طبقه سوم، واحد 18