شنبه - چهارشنبه17:00-20:00 , پنجشنبه : 08:00-11:00شماره های تماس :011-33367082 و 33353788-011آدرس : ساری، بلوار امیر مازندرانی، مجتمع سینا، طبقه سوم، واحد 18

آسم کودکان

فوریه 23, 2019 توسط مدیریت0
as22.jpg

آسم چیست ؟

 آسم یک اختلال التهابی راجعه ریه است که برخی محرکها باعث التهاب راههای هوایی می شود و به دنبال آن باریک شدن  راههای هوایی و در نتیجه تنفس سخت ایجاد می شود.

محرک های آسم شامل : عفونت های ویروسی ،دود ،عطر ، گرد و غبار و گرده و قارچ می باشد.

سرفه ، خرخر سینه ،تنگی نفس ، فشردگی قفسه سینه و تنفس سخت  از علایم آسم می باشد .تشخیص آسم براساس  اپی زود ها های سرفه های تکرار شونده ، سابقه خانوادگی آسم ، و بعضی اوقات نتیجه تستهای عملکرد ریوی است .

بسیاری از کودکان که در دوران کودکی خر خر سینه دارند ، در اینده مبتلا به آسم نخواهند شد . علایم آسم را با دوری از محرک ها می توان پیشگیری کرد .

درمان شامل گشاد کننده های برونش (برونکودیلاتور) و کورتونهای  استنشاقی است .

اگرچه آسم در هر سنی ممکن است  پیشرفت کند اما معمولا در دوران کودکی بویژه  ۵ سال اول زندگی شروع می شود .

بعضی کودکان تا دوران بزرگسالی در آنها آسم ادامه می یابد در بقیه موارد آسم بهبود می یابد .

بعضی وقت ها، کودکانی که پزشکان تشخیص آسم برای انها می گذارند، در واقع بیماری دیگری دارند که علایم مشابه با آسم دارد (مثل خس خس سینه ، ویزینگ در ریشه خواران و کودکان کوچکتر )

 آسم یکی از شایع ترین بیماریهای مزمن دوران کودکی هست که ۶ میلیون کودک را در ایالت متحده  ی امریکا تحت تاثیر قرار داده است .

آسم در دهه ها ی اخیر بسیار شایع  شده است، یکی از دلایل بستری شدن کودکان در بیمارستان آسم می باشد . و یکی از بیماریهای مزمن که باعث غیبت از مدرسه ابتدایی می شود .

اکثر کودکان با آسم ، توانایی شرکت در فعالیتهای نرمال دوران  کودکی را دارند  به جز مواردی که بیماری شعله ور می شود .

 تعداد اندکی از کودکان اسم متوسط تا شدید دارند  و نیاز به در یافت  داروهای پیشگیرانه  روزانه تا بتوانند  در بازیهای عادی و ورزشی شرکت کنند.

 

 

محرکهای آسم :

 به دلایل نا شناخته کودکان مبتلا به  آسم  به محرکهای  خاصی پاسخ می دهند  که  در افراد غیر مبتلا به آسم مشاهده نمی شود . کودکان مبتلا  به  آسم  ، والدین  ،برادر  و خواهر و بستگان  مبتلا به آسم دارند و شواهدی وجود دارد که ژن  ها در آسم  بسیار مهم هستند . بسیاری  از محرکهای  بالقوه  وجود دارد ولی بیشتر کودکان  به تعداد اندکی از آنها پاسخ می دهند و در بعضی از کودکان  محرکهای اختصاصی برای شعله ور شدن آسم تشخیص داده نمی شود .

 همه محرکها باعث پاسخ مشابهی می شوند . سلولهای خاصی در راههای هوایی مواد شیمیایی آزاد می کنند که این مواد  :

۱: باعث التهاب راههای هوایی و تورم ان میشود

۲:باعث انقباض سلولهای عضلانی  در جدار راههای هوایی می شود .

۳. تولید  موکوس را در راههای هوایی افزایش می دهد.

 هر یک از این پاسخ ها باعث  باریک شدن  راههای هوایی می شود .( حمله آسم ) در اکثر کودکان مجرای هوایی در فواصل حملات آسم  به حالت نرمال  بر می گردد.

تحریک تکرار شونده  با این  مواد شیمیایی  باعث   افزایش تولید   موکوس در راههای هوایی می شود، که به دنبال  ان  ریزش سلولها در مسیر  راههای هوایی و بزرگ شدن  سلولهای عضلانی در دیواره   راههای هوایی ایجاد می شود .

 محرک های معمول آسم :

محرک

1/آلرژنها، گرد و غبار، مایت، قارچ و فضولات  حیوانی، پر، مدفوع سوسک و گرده در فضای باز

۲/ورزش و فعالیت      مخصوصا  فعالیت در هوای سرد و خشک

۳/ویروسهای تنفسی     ویروس پارا آنفولانزا، رینو ویروس، ویروس سنسشیال تنفسی

۴/ تحریک کننده ها     سیگار کشیدن  مستقیم و غیر مستقیم، عطر ها، شمع ها ی معطر، دود چوب، مواد شوینده، آلودگی هوا، بوهای قوی، گازهای محرک.

۵/موارد دیگر  احساسات (اضطراب، عصبانیت، هیجان)  آسپیرین  و سایر دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی  و ریفلاکس معده .

 

ریسکهای فاکتور های  آسم :

 پزشکان بطور کامل  درک نمی کنند  که چرا در بعضی کودکان  آسم پیشرفت میکند، اما تعداد ی از ریسک فاکتور های شناخته شده  شامل

۱.عفونت های ویروسی  ۲. فاکتور های ارثی   یا قبل تولد  ۳. تماس با آلرژن ها

 در کودکی  که  یکی از  والدین  آسم دارند ۲۵٪  ریسک  پیشرفت آسم وجود دارد . اگر هر دو والدین مبتلا به آسم باشند این  ریسک تا ۵۰٪ افزایش  می یابد .

 کودکی که مادر  وی در طول بارداری  سیگار می کشد  احتمال بیشتری  برای ابتلا به آسم دارد. دیگر فاکتور های موثر  شامل ، سن پایین  مادر ، تغذیه  بد مادر ،  عدم تغذیه با شیر مادر ، نارس بودن  و وزن پایین  هنگام تولد  از دیگر عوامل خطر هستند .

 در ایالات متحده ، کودکان  در جوامع شهری  احتمال بیشتری  برای پیشرفت آسم دارند. بویژه در خانواده  هایی با سطح اجتماعی  اقتصادی پایین.  اگرچه علت ان کاملا شناخته  نشده است  ، اعتقاد براین است که شرایط  زندگی  فقیر تر  ، مواجه شدن   بیشتر با محرکها  و دسترسی کمتر به مراقبتهای  بهداشتی ، موجب  افزایش شیوع  آسم  در این جوامع می شود .

 کودکانی که در معرض  غلظت بالایی از آلرژنها مشخص مثل گرد و غبار و مدفوع سوسک در سن پایین هستند ، احتمال بیشتری برای ابتلا به  آسم دارند .

بیشتر کودکانی که یک حمله آسم  دارند  و ۹۰٪ کودکانی که  به علت  آسم بستری می شوند  در اثر  یک عفونت ویروسی  بوده است  ( مثل سرماخوردگی یا رینوویروس )

 خس خس سینه  ممکن است در ابتدا  به عنوان آسم تفسیر شود  اما این کودکان  احتمال بیشتری برای ابتلا به آسم در دوران نوجوانی ندارند .رژیم غذایی ممکن است  یک عامل  خطر باشد  ، کودکانی که به میزلن  کافی ویتامین c ،E و امگا ۳  دریافت نمی کنند  و یا چاق هستند، ممکن است در معرض ابتلا به آسم باشند .

 

 

علایم :

به علت  باریک شدن مجاری هوایی در آسم ، کودک دچار تنفس سخت، سرفه، فشار  و سختی قفسه سینه ، بطور معمول با خس خس سینه مراجعه می کند.

خس خس سینه یا ویز ، یک  صدای  با  فرکانس بالا است که وقتی کودک بازدم میکند شنیده می شود .

 خس خس سینه

 در تمام موارد آسم خس خس سینه وجود ندارد  , در آسم  خفیف  بویژه  در کودکان   کم سن  , ممکن است  تنها سرفه وجود داشته باشد . بعضی  کودکان  بزرگتر  با آسم  خفیف , تنها  وقتی  فعالیت می کنند یا در معرض هوای  سرد قرار می گیرند , سرفه دارند.

اگرچه کودکان  با حمله  آسم بسیار شدید  , ممکن است   ویزینگ  یا خس خس سینه  نداشته باشند  , چون   هوای بسیار کمی جریان دارد  که نمی تواند  صدایی ایجاد کند . در حملات  بسیار شدید , تنفس  بسیار سخت  است . خس خس سینه,  ویزینگ  بسیار بلند  است.کودک   تند تر و با تلاش بسیار زیاد  تنفس می کند .  در حملات  بسیار شدید , کودک تنفس  بریده بریده  دارد  به حالت  ایستاده  و متمایل  به جلو می نشیند  . پوست  بسیار مرطوب  و رنگ پریده  یا آبی می باشد .

 تشخیص

 1. خس خس  سینه  و سابقه خانوادگی  آسم  یا آلرژی
 2. گاهی تستهای  آلرژی
 3. گاهی تستهای   عملکرد ریوی

یک پزشک  تشخیص آسم کودکان  را وقتی می گذارد  که کودک دوره های  تکرار  شونده  ویزینگ  داشته باشد، بویژه  هنگامی  که سابقه  آلژری   و آسم شناخته  شده  در سایر اعضای  خانواده  وجود داشته  باشد .  گرافی قفسه  سینه به ندرت برای  تشخیص آسم  کودکان  نیاز است . گرافی در مواردی  انجام می شود که   پزشکان  به یک اختلال دیگر مثل پنومونی  (سینه پهلو) فکر می کنند.

پزشکان گاهی  تستهای  آلرژی  را برای تشخیص  محرکهای بالقوه  انجام می دهند . کودکان  با دوره های ویزینگ  مکرر ممکن است  برای تشخیص   سایر بیماریها نیاز به آزمایش  داشته باشند  مثل   ریفلاکس گوارشی  یا سیستیک   فیبروزیس (cystic fibrosis) در کودکان  بزرگتر  گاهی نیاز به انجام  تستهای  فانکشن  ریوی است .

 در بیشتر کودکان  تستهای  فانکشن ریوی  در بین حملات نرمال است .

کودکان بزرگتر   و نوجوانان که مورد  شناخته شده  آسم هستند  معمولا از پیک فلومتری استفاده می کنند . ( یک  وسیله دستی کوچک که سرعت بیرون  دادن هوا را  اندازه گیری میکند ) که بدین وسیله  میزان باریک شدن راه هوایی مشخص می شود .

 پیش آگهی

 بسیاری از  کودکان  از بیماری  آسم بهبود می یابند. با این حال یک چهارم از این کودکان  یا حملات آسم  در آنها ادامه می یابد  یا علائم آسم  بعد از  بهبودی  مجدد عود می کند . کودکان با آسم شدیدتر احتمال بیشتری  وجود دارد که آسم آنها در بزرگسالی  ادامه یابد .

سایر عوامل خطر برای عود آسم یا تبدیل شدن به آسم مقاوم شامل : جنسیت زن، سیگار کشیدن، پیشرفت آسم در سن پایین تر  و حساسیت  به گرد و غبار خانگی.

اگرچه آسم سالانه باعث مرگ و میر قابل توجهی  میشود ولی بیشتر  این موارد  با درمان  قابل پیشگیری هستند .

پیش آگهی برای کودکانی که دسترسی به درمان دارند و برنامه های درمانی  را دنبال  می کنند  خوب است .

 پیشگیری

 هنوز  شناخته نشده است  که در یک خانواده  با سابقه خانوادگی آسم چطور می توان  از  پیشرفت آسم  کودک جلوگیری  کرد .

با این حال چون شواهد ی وجود دارد که کودکانی که مادر آنها در طی  بارداری  سیگار میکشد، شانس بیشتری برای ابتلا به آسم دارند، بویژه در خانواده های با سابقه  خانوادگی  آسم , خانم های باردار  باید از کشیدن  سیگار امتناع کنند.

کودکان مبتلا به آلرژی باید مواد زیر در اتاق خواب  خود خارج کنند

 1. بالش پر
 2. فرش و قالی
 3. حیوانات خانگی
 4. پرده ها
 5. مبل های پارچه ای
 6. اسباب بازی
 7. گرد و غبار و سایر آلرژن ها

 موارد دیگر  برای کاهش آلرژن ها عبارتند از:

 • استفاده از بالش هایی با  فیبر مصنوعی  و روکش های نفوذ ناپذیر
 • شستشوی روبالشی و ملحفه وپتو با اب داغ
 • استفاده از خشک کننده های در زیر زمین و  جاهایی که در معرض هوای آزاد  نیستند و خانه های مرطوب برای کاهش احتمال رشد قارچ ها
 • استفاده از بخار اب برای تمیز کردن خانه از گرد و غبار  و آلرژن ها
 • استفاده از  آفت کش ها  برای  حذف سوسک ها
 • عدم استعمال سیگار در خانه

 دود سیگار  علائم را در کودکان   آسمی شدید تر می کند , بنابراین مهم است که حداقل در محیطی که کودک  وقت می گذراند , سیگار نکشید .

سایر محرک ها مثل  بوی تند , گازهای محرک , دمای سرد , رطوبت بالا باید  در حد امکان حذف یا کنترل شود .

به خاطر اینکه فعالیت ورزشی برای تکامل و رشد  کودک بسیار مهم است، پزشکان معمولا کودکان را برای انجام فعالیت بدنی  و ورزشی  تشویق  کرده  و توصیه می کنند  که بلافاصله  قبل از ورزش از داروی آسم استفاده شود .

 

 

   شاتهای  آلرژی  (ایمونوتراپی)

 اگر دوری و اجتناب از آلرژی  خاصی ممکن نیست، پزشک ممکن است توصیه به ایجاد حساسیت  زدایی با مواد آلرژی زا کند . اگرچه منافع این روش کاملا شناخته شده نیست .

درمان

 • برای حملات حاد —-> گشاد کننده ی های برونش ( برونکوریلاتور) و گاهی کورتون ها
 • برای حملات مزمن —-> کورتون های استنشاقی ( گاهی ترکیب با گشادکننده های برونش ) و گاهی اصلاح کننده  لوکوترین ( مونته لوکاست )  یا کرومولین

  درمان برای بهبودی حملات ناگهانی وگاهی برای پیشگیری از حملات است .

کودکانی که بیماری خفیف وحملات بسیار کمی دارند , فقط در مواقع  حملات دارو مصرف می کنند . کودکان با حملات شدیدتر  و مکرر , معمولا نیاز به درمان دارویی برای پیشگیری از حملات دارند .

بسته به شدت و تعداد حملات , داروهای مختلفی استفاده می شود .

کودکانی که حملات  کمی با شدت کم دارند از دوز پایین کورتون استنشاقی یا اصلاح کننده لوکوترین ( مونته لوکاست –زفیرلوکاست) هر روزه برای پیشگیری از حملات استفاده می کنند .

حملات حاد

 درمان شامل:

 1. بازکردن مجاری هوایی با گشادکننده برونش مثل سالبوتامول
 2. متوقف کردن التهاب

انواعی از داروهای استنشاقی راههای هوایی را باز می کند که شامل آلبوترول (سالبوتامول)   و اترونت.

  استفاده از برونکودیلاتور های طولانی اثر مثل  سالمترول و فورمترول به تنهایی در درمان این کودکان  توصیه نمی شود .

کودکان و نوجوانان برای استفاده از این داروها از یک محفظه استفاده می کنند که این محفظه انتقال دارو به ریه ها را به حداکثر رسانده و شانس عوارض جانبی  را کاهش می دهد.

شیر خواران و کودکان کم سن , گاهیی می توانند از داروهای استنشاقی همراه با محفظه استفاده کنند به شرطی که یک ماسک مناسب به ان متصل شود.

 آلبوترول (سالبوتامول) از طریق خوراکی هم می تواند استفاده شود اما این روش کمتر موثر بوده و عوارض جانبی بیشتری نسبت به استفاده از طریق استنشاقی دارد.

 در کودکان با حملات  متوسط آسم ممکن است نیاز به کورتون های خوراکی یا تزریقی باشد .

کودکان با حملات آسم شدید و پایدار باید در بیمارستان بستری شوند که در درمان این کودکان از گشادکننده های برونش که به روش استنشاقی یا نبولایزر هر 20 دقیقه  داده می شود , استفاده می شود.

 گاهی پزشکان در کودکانی که حملات شدیدی دارند و  به داروهای استنشاقی پاسخ نمی دهند از اپی  نفرین تزریقی یا تربوتالین استفاده می کنند .

پزشکان معمولا داروهای کورتون را از طریق وریدی  به کودکانی که حملات شدیدی  دارند تزریق می کنند.

 

 

آسم مزمن

 درمان آسم مزمن شامل

1.کورتون های استنشاقی  روزانه و احتمالا داروهای دیگری برای کنترل التهاب

2.استفاده از داروهای استنشاقی قبل از ورزش

 شیرخواران و کودکان کمتر از5 سال که نیازمند درمان بیشتر از 2بار درهفته  هستند , کسانی که آسم مقاوم دارند یا در خطر حملات  شدیدتر و بیشتر هستند باید داروی کورتون استنشاقی دریافت کنند. این  کودکان ممکن است  داروی اضافه دیگری مثل مونته لوکاست دریافت کنند یا داروی گشاد کننده برونش طولانی اثر که اکثرا در ترکیب با داروهای کوتونی می باشد هم چنین گاهی به کرومولین نیاز می باشد .

اگر این داروها در پیشگیری از حملات آسم موثر نباشد کودکان ممکن است نیاز به داروهای  کوتونی  از طریق خوراکی  داشته باشند .

کودکان بالای 5 سال و نوجوانان  با آسم شبیه بزرگسالان درمان می شوند.

کودکانی که حملات آسم در طی ورزش دارند , معمولا یک دوز داروی استنشاقی گشاد کننده برونش ( سالبوتامول) درست قبل از ورزش باید استفاده  کنند.

کودکانی که آسم آنها با آسپیرین و سایر دارو های غیر استروئیدی تحریک می شود باید از مصرف این داروها اجتناب کنند .

به خاطر اینکه آسم یک بیماری درازمدت می باشد  که با تنوعی از درمان ها سروکار دارد, پزشکان با کودکان و والدین آنها صحبت می کنند که مطمئن شوند آنها این اختلال و بیماری را به بهترین نحوی درک کرده اند . والدین و کودکان باید آموزش ببینند که شدت حمله آسم را  تخمین بزنند، که چه وقت از داروها و پیک فلومتری استفاده کنند , چه وقت با دکتر تماس گرفته و چه وقت به بیمارستان بروند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین اخبار

مطب تخصصی کودکان خانم دکتر فاطمه خادم

مطب تخصصی کودکان خانم دکتر فاطمه خادم
دارای کادری مجرب و حرفه ای در زمینه های کودکان و نوزادان

آدرس : ساری، بلوار امیر مازندرانی، مجتمع سینا، طبقه سوم، واحد 18